steroid-europe, buy steroidsbuy steroid, steroids europe. steroids from europe. buy steroids online custom essay writing services Psychology Essay Writing Service American History Essay Writing Service Türev Test 17
     

Menü

Türev Test 17 e-Posta

Gür Yayınları Türev Fasikülü Test  17

 

Artan ve Azalan Fonksiyonlar

A, sonlu veya sonsuz bir aralık olmak üzere f: A→ IR fonksiyonu verilsin.

eğer her x1, x2 ∈ A, x1 < x2 için f(x1) ≤ f(x2) ise f(x) fonksiyonuna A üzerinde  artan fonksiyon, f(x1) < f(x2) ise artan fonksiyondur

Benzer şekilde, eğer her x1, x2 ∈ A, x1 < x2 için f(x1) ≥ f(x2) ise f(x) fonksiyonuna A üzerinde  azalan fonksiyon, f(x1) > f(x2) ise  azalan fonksiyondur.

Eğer bir aralığın tüm x noktalarında f '(x) ≥ 0 ise fonksiyon bu aralıkta  artan, eğer f '(x) > 0 ise  artan fonksiyondur.

Eğer bir aralığın tüm x noktalarında f'(x) ≤ 0 ise fonksiyon bu aralıkta  azalan, eğer f'(x) < 0 ise kesin azalan fonksiyondur.

Bu sonuçlara göre, türevlenebilir y= f(x) fonksiyonunun artan olduğu aralıkları bulmak için fonksiyonun f '(x) türevini bulup f'(x) > 0 eşitsizliğinin, kesin azalan olduğu aralıkları bulmak için ise f '(x) < 0 eşitsizliğinin çözüm kümelerinin bulunması gerekmektedir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Sitemizin youtube kanalı açılmıştır. konu anlatımı videoları ve çözüm videoları hazırlanmaktadır.Daha fazla Soru çözümümüne ve daha fazla yayın soru çözümlerine ulaşmak için kanala destek olup, abone olursanız seviniriz.


steroid-europe, buy steroidsbuy steroid, steroids europe. steroids from europe. buy steroids online custom essay writing services Psychology Essay Writing Service American History Essay Writing Service steroid-europe, buy steroidsbuy steroid, steroids europe. steroids from europe. buy steroids online custom essay writing services Psychology Essay Writing Service American History Essay Writing Service